Ata Tohumlarından Elde Edilen Fideler Ücretsiz

Ata tohumlarından elde edilen domates, biber ve patlıcan fideleri Menteşe sınırsızlık meydanında Muğla Valisi Orhan Tavlı’nın katıldığı törenle vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtılıyor.
Fidelerden olan mahsullerden de tohum elde edilebileceğini, bu sayede yerli sebze yetiştiriciliğinin destekleneceğini ve sürdürülebilirliğine katkı sunulacağını belirten Muğla Valisi Orhan Tavlı Öğrencilere ve vatandaşlara ücretsiz fide dağıtımını başlattı.
2021 yılında 250 dekar alanda ata tohumu ekimi yapıldığını bu yıl 800 dekar alana ekim yapılacağını belirten Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak, Muğla genelinde 800 dekar alanda ata tohumlarımızdan elde ettiğimiz fidelerle sebze bahçeleri oluşturuyoruz. Bakanlığımızın da desteği ile baklagillerden  sebzeye, meyveye kadar gelecek nesillere kalabilecek sağlıklı, yerli ve milli tohumlarımızın sürdürülebilirliğini sağlamayı, üreticilerimizin ve hemşerilerimizin sağlıklı, güvenilir sebze ve meyveye ulaşmasını sağlamayı amaçlıyoruz dedi.
Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 1963 yılından bu güne özel silolarda sakladığı ve Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü sebzecilik şubesinde üretilen toplam 1 Milyon 153 bin domates, biber ve patlıcan fidesi vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.